תכנון תנועה וכבישים – כיצד עושים את זה בצורה נכונה

אחד התהליכים החשובים ביותר שמתבצעים בתוך שטח של רשויות מקומיות או בין רשויות שונות, ובכלל ברחבי הארץ, הוא תהליך של תכנון כבישים ותכנון תנועה. מדובר על תהליך חשוב שיש לו השפעה ארוכת טווח, הן בהיבטים חברתיים, כלכליים, תעסוקתיים, ועוד.

כשמדברים על תכנון תנועה וכבישים, הכוונה היא כיצד לייצר מערכת כבישים שתאפשר תנועה זורמת ובטוחה, ומעבר של אנשים בצורה נוחה וקצרה ככל שניתן ממקום למקום, בין אם זה ברכב פרטי ובין אם זה בתחבורה ציבורית, כל זה בודק ומבצע יועץ בטיחות.

באופן טבעי, עם השנים כל הרעיון של תכנון תנועה וכבישים משתנה. מצד אחד הוא הופך להיות הרבה יותר משוכלל בגלל שיש אפשרות להשתמש באמצעים שונים, מצד שני, הוא יכול להיות יותר מסובך, הן בגלל שיש הרבה מאוד כבישים ומשתנים בשטח שצריך להתייחס אליהם, וכן בגלל דרישות שונות, כאלה שעולות מהסביבה, אנשים, עסקים ועוד.

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע באופן כללי, חשוב להדגיש, בתהליך הזה לוקחים חלק לא מעט אנשים, בין אם מדובר ביועצים כמו יועץ תנועה, מתכנני, מהנדסים, כלכלנים, מומחי תחבורה ועוד.

 

כיצד מבצעים תכנון כבישים ותנועה

השלב הראשון הוא לראות מה נדרש ואיזו כדאיות כלכלית או אחרת יש לכך. למשל, אם מחליטים לבנות כביש מאזור מסוים לאזור אחר, יש לבחון האם באמת יש צורך בכל, מה היתרון הכלכלי שכרוך בכך, כמה זה יכול לעלות וכיצד זה יכול לשפר את המצב הקיים.

השלב השני הוא לבחון את השטח, מה נדרש לצורך כך, איזה שינויים צריך לבצע, וכן כיצד אפשר לבצע את התהליך בפועל. כלומר, מה צריך לפנות מהמסלול, איזה כבישים יש לחבר לכביש חדש, איך אמורים לבנות אותו, מה הוא אמור להכיל ועוד.