צילום קווי ביוב – מתי, מדוע וכיצד זה מתבצע

קווי ביוב מיועדים למעבר מי שופכין, מן הצנרת הביתית באמצעות מערך צנרת מקיף, אל בריכות ביוב, טיהור וסילוק של מי השופכין. קווי הביוב מחברים בין צנרת ביתית לצנרת מרכזית, מבנית ועירונית, מה שמקשה פעמים רבות באיתור מיקום של תקלות בצנרת, כמו גם בהחלת האחריות על התקלה (האם מדובר בסתימה שמקורה בצנרת הביתית ובאחריות בעל הבית, או בסתימה שמקורה בצנרת העירונית?).

קיימות מספר סיבות לביצוע צילום קווי ביוב:

  1. איתור תקלות, סתימות ונזילות- במרבית הפעמים הצרכן הפרטי יפנה בבקשה לאבחון באמצעות צילום פנימי של קווי הביוב, בשל תקלות חוזרות ונשנות: זיהוי נזילה מן הצנרת, סתימות ועליית הביוב, הופעת ריח לא נעים מן הצנרת וכדומה.
  2. קבלת טופס אכלוס- כחלק מן הבדיקות שנדרש הקבלן בטרם קבלת טופס אכלוס (המוכר גם כטופס 4) הוא בחינת מערכי הצנרת והביוב, באמצעות חברה חיצונית מקצועית המבצעת צילום של קווי הביוב והמים מבפנים.
  3. לפני רכישת דירה/נכס- בטרם רכישת נכס נדל"ן, באופן עצמאי או כחלק מבדק בית מקיף, חשוב לבצע בדיקה מקיפה של מערך האינסטלציה בדירה, לרבות צילום קווי ביוב, בחינה של איכות ותקינות הצנרת ומעברי המים.
  4. איתור שוחות ומעברי צנרת- במבנים ישנים, בהיעדר תכניות בינוי והנדסה, בעיקר לפני שיפוץ או שדרוג, נוהגים הדיירים להזמין שירותי צילום צנרת פנימית, למיפוי וגילוי מסלול הצנרת ועומקה, מעברים וחיבורים ואיתור שוחות ביוב סמויות מן העין.

כיצד מתבצע צילום של קווי ביוב?

הצילום מתבצע באמצעות החדרת מצלמות זעירות, המחוברות לרובוט בעל יכולת תנועה הנשלט באופן חיצוני על ידי המפעיל. הצילום מתבצע לכל אורך הצנרת, ומאפשר נקודת תצפית אל פנים הצנרת לכל אורכה ועומקה, איתור סדקים ונזילות, סתימות קיימות או סתימות בהתהוות (דוגמת תחילת התפתחות של שורשי ביוב), בדיקה של איכות הצנרת, החיבורים והמעברים.

חשוב לדעת כי בענף הבניה נהוגה כיום מדיניות של התקנת צנרת סמויה, המועברת דרך תשתיות המבנה, קירות ותשתיות ריצוף, וגם מעברי הביוב הציבוריים מועברים תחת כבישים, חצרות ותשתיות, תוך הצבה של שוחות ביוב סגורות למתן גישה בנקודות אסטרטגיות.

שיטת הבינוי והסתרת הצינורות מיועדת הן לשמירה על הצינורות מפני מפגעים חיצוניים, והן למטרות אסתטיות. יחד עם זאת, הצנרת הסמויה מחייבת מתן מענה לבעיות של אבחון וטיפול בתקלות, בטכנולוגיית אל הרס- ללא פגיעה בתשתיות המבנה.

טיפול בתקלות ביוב 

איתור תקלות הביוב, בין אם מדובר בסדקים, בנזילות או בפיצוצי צנרת ובין אם בסתימות וליקויים אחרים, מאפשר איתור מדויק ומקצועי של התקלה ושל המיקום שלה. לצורך טיפול בתקלה ובמפגע, קיימות טכנולוגיות נוספות בניהן: רובוטים זעירים בעלי כלים לפתיחת סתימות (גיזום ענפים וניקוי פנימי של הצנרת, שאיבות וואקום, ניקוי ופתיחת סתימות בלחץ מים, טיפול בסדקים ובחורים בצנרת באמצעות החדרת שרוול צנרת פנימי ועוד.

כיצד בוחרים איש מקצוע לטיפול בתקלות ביוב

כאשר עולה חשד לתקלה בביוב ו/או צורך לצילום קווי הביוב, מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה המספק את השירות תחת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, אולם חשוב לא פחות לעבוד אל מול גורם אשר בר יכולת בנוסף לאיתור התקלה- גם לטפל בה.

צילום קווי הביוב היא פעולה אשר מתבצעת לצורך אבחון בלבד, ולאחריה במרבית המקרים יעלה הצורך בתיקון, הן בצנרת הביתית והן בצנרת המשותפת. בעלי המקצוע ידעו לקבוע את מיקום התקלה ועל מי לשאת באחריות לתיקון שלה, כמו גם לספק מענה מקצועי, יעיל ואחראי בטכנולוגיית אל הרס. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אותכם?

ריהוט לבית במבצע

תעשיית הריהוט לבית פורחת, אבל זה יכול להיות קשה לעמוד בקצב הטרנדים והמוצרים אשר כובשים את שוק הרהיטים. מאמר זה יוכל לספק לצרכנים כמה המלצות

קרא עוד »

איטום גגות – שלב אחר שלב

בעבר איטום גגות נעשה על ידי איש מקצוע שהיה צריך להיעזר בחברת ניהול הבניין כדי לבצע איטום. קבלן הגגות היה מגיע אליכם הביתה, עוטה על

קרא עוד »